Zielona herbata to napój, z którym zetknął się niemal każdy. Choć jest to prawdziwy eliksir młodości i witalności, większość ludzi kojarzy ją z cierpko-gorzkim, nieprzyjemnym smakiem. Sekretem uzyskania smacznego, orzeźwiającego napoju są nie tylko dobrej jakości liście, lecz także sposób jego przygotowania. Jak parzyć zieloną herbatę liściastą, by zachować wszystkie jej właściwości i dobry smak? Podpowiadamy!
Spis treści:
- Parzenie zielonej herbaty liściastej — jaki rodzaj wybrać?
- Jak parzyć zieloną herbatę liściastą?
- Parzenie zielonej herbaty liściastej — najczęstsze błędy
Parzenie zielonej herbaty liściastej — jaki rodzaj wybrać?
Wielu z nas wydaje się, że nie ma prostszej czynności niż zaparzenie herbaty. Wystarczy wrzucić torebkę lub susz do kubka, zalać wrzątkiem i załatwione. W tym jednak przypadku myślenie to jest całkowicie błędne. Herbata zielona liściasta wymaga specjalnego traktowania i parzenia zgodnie z instrukcją, która zmienia się w zależności od wybranego rodzaju.
Parzenie zielonej herbaty liściastej ma bezpośredni wpływ na jej smak i właściwości, jednak gatunek również ma znaczenie. Najpopularniejsza Sencha jest pobudzającym, orzeźwiającym napojem, podczas gdy Bancha działa raczej uspokajająco i wyciszająco.
Jak parzyć zieloną herbatę liściastą?
Do parzenia zielonej herbaty najlepiej podejść jak do każdej innej, dotąd nieznanej czynności — czyli przeczytać instrukcję umieszczoną na opakowaniu. Istnieje jednak dość uniwersalny sposób na parzenie zielonej herbaty liściastej w taki sposób, by nie utraciła swoich właściwości i doskonałego smaku.
Temperatura wody nie powinna przekraczać 70°-80° Celsjusza, dlatego przed przygotowaniem tego napoju warto zaopatrzyć się w termometr. Istotne jest również to, by zielona herbata liściasta nie była parzona zbyt długo. Przyjmuje się, że po około 2 minutach napój zyskuje właściwości pobudzające, a po 4-5 minutach wycisza i uspokaja.
Parzenie zielonej herbaty liściastej — najczęstsze błędy
Zielona herbata to napój pełen dobroczynnych dla naszego zdrowia składników, o ile oczywiście jest poprawnie przygotowana. Jednym z głównych grzechów jest zalanie liści wrzątkiem — odpowiednia temperatura to klucz do zachowania prozdrowotnych właściwości. Jak parzyć zieloną herbatę liściastą, by była dobra w smaku? Przede wszystkim od razu po zaparzeniu należy ją przecedzić przez gęste sitko, by pozostał sam napój. Jeśli liście zostaną w naparze przez dłuższy czas, wytworzone zostaną garbniki, które odpowiadają za gorzki smak zielonej herbaty.
Jeśli podobał Ci się poradnik, zerknij też do naszego sklepu i daj się wciągnąć w tajemny, herbaciany świat!