Kawa a sen – wszystko, co musisz wiedzieć
Kawa a sen – wszystko, co musisz wiedzieć

Kawa to dla wielu osób nie tylko napój, ale także prawdziwy rytuał. Pobudza, dodaje energii i pomaga się skupić. Ale jak wpływa na nasz sen? Czy kubek kawy przed snem to naprawdę zły pomysł? Kiedy najlepiej sięgnąć po filiżankę kawy, by cieszyć się jej zaletami, nie narażając się przy tym na problemy ze snem? 

Spis treści:

  1. Kawa a sen – podstawowe informacje
  2. Kawa przed snem – czy to dobry pomysł?
  3. O jakiej porze najlepiej pić kawę?

Kawa a sen – podstawowe informacje

Kawa a sen – to naprawdę fascynujące zagadnienie. Kawa zawiera kofeinę, alkaloid działający stymulująco na centralny układ nerwowy. To właśnie kofeina jest odpowiedzialna za pobudzający efekt tego napoju. Jej działanie może jednak mieć również negatywne oblicze, szczególnie kiedy spożywasz kawę w dużych ilościach lub w niewłaściwym momencie. Kofeina blokuje działanie adenozyny, neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za uczucie senności, co sprawia, że czujesz się bardziej czujny i energiczny.

Z badań wynika, że kofeina może wydłużyć czas potrzebny na zaśnięcie, zmniejszyć całkowity czas snu oraz pogorszyć jego jakość, zwłaszcza w drugiej połowie nocy. Kofeina pozostaje w ludzkim organizmie znacznie dłużej, niż można przypuszczać. Średni czas półtrwania kofeiny w organizmie człowieka wynosi od 3 do 5 godzin, co oznacza, że po tym czasie połowa spożytej dawki kofeiny wciąż jest aktywna. Dlatego nawet kawa wypita wczesnym popołudniem może mieć wpływ na Twój wieczorny odpoczynek.

Kawa przed snem – czy to dobry pomysł?

Spożywanie kawy, zarówno jeśli chodzi o kawy mielone, jak i ziarniste, bezpośrednio przed snem nie jest najlepszym pomysłem. Chociaż reakcja na kofeinę jest kwestią indywidualną i zależy od wielu czynników, takich jak genetyka, wiek, tolerancja na kofeinę czy nawet częstotliwość spożywania kawy, to jednak w przypadku większości ludzi kawa przed snem zakłóca zdolność zasypiania i pogarsza jakość snu.

Jeśli zauważysz, że masz problemy z zasypianiem lub że jakość Twojego snu uległa pogorszeniu, możesz rozważyć ograniczenie kawy, szczególnie w godzinach popołudniowych i wieczornych.

O jakiej porze najlepiej pić kawę?

Idealny czas na kawę to kwestia indywidualna, ale uznaje się, że pierwszą kawę najlepiej wypić około półtorej godziny po przebudzeniu, kiedy poziom kortyzolu zaczyna spadać. Kolejne filiżanki kawy warto rozplanować tak, by ostatnią wypić najpóźniej 6-7 godzin przed planowanym snem. Dla większości osób oznacza to unikanie kofeiny po godzinie 15:00 lub 16:00. Taki harmonogram pozwoli Ci cieszyć się zaletami kawy, nie zakłócając przy tym Twojego snu.

Kawy ziarniste i mielone to zdecydowanie więcej niż tylko napoje – to kultura, pasja, a dla niektórych osób wręcz rytuał. Jednak, jak w przypadku każdej substancji wpływającej na organizm, tak i w przypadku kaw warto zachować umiar i świadome podejście. Pamiętaj, by słuchać swojego ciała!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl