Jak zaparzyć kawę na wakacjach?
18.jpg

Nareszcie zaczęły się długo wyczekiwane przez nas wakacje. Wiele osób będzie w najbliższym czasie wyjeżdżać w poszukiwaniu upragnionego wypoczynku. Co zrobić, żeby móc delektować się swoją ulubioną kawą w każdym miejscu i kiedy tylko mamy na to ochotę? Jakie akcesoria możemy zabrać ze sobą, aby mieć możliwość cieszenia się smakiem wyśmienitej kawy? Poniżej przedstawiamy listę gadżetów, które mogą okazać się niezbędne do zaparzenia naszej ulubionej kawy podczas urlopu:

French Press 

Praska francuska inaczej znana jako zaparzacz jest według nas obowiązkową pozycją podczas wakacyjnych podróży. Jest mała, łatwa do spakowania, a do przyrządzenia w niej aromatycznej kawy nie potrzeba dużo. Wystarczy dobrej jakości kawa ziarnista oraz młynek do mielenia kawy. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup młynka żarnowego. Przyrządzenie kawy we french pressie jest chyba najprostszym i najpopularniejszym sposobem zaparzania kawy. Mielimy kawę na grubo (wielkość białego cukru), zalewamy ją gorącą wodą o temperaturze 90-96 stopni. Na początku zalewamy tylko 1/3 wody, czekamy 30 sekund i mieszamy łyżeczką. Po tym zabiegu dolewamy wody do końca i zakładamy tłoczek. Czekamy kolejne 3 minuty i powolnym ruchem tłok kierujemy w dół w celu oddzielenia fusów od kawy.  

Kawiarka 

Kawiarka podobnie jak french press nie zajmuje dużo miejsca w torbie podróżnej, ale daje nam trochę więcej możliwości. Za jej pośrednictwem jesteśmy w stanie przygotować małą bardzo mocną kawę o mocy porównywalnej z mocą espresso. Dolewając więcej przegotowanej wody kawę americano, a korzystając dodatkowo ze spieniacza mleka nawet latte czy cappuccino. Proces przygotowania polega na zmieleniu kawy ziarnistej bardzo drobno i wsypaniu jej do specjalnego zbiorniczka do którego przykręcamy górny zbiorniczek z przygotowaną wcześniej wodą. Kawiarkę stawiamy na palnik na średnim ogniu i czekamy ok 5 minut. Kiedy usłyszymy już charakterystyczne bulgotanie zdejmujemy kawę z ognia i cieszymy się jej wyśmienitym smakiem.

Chemex

Chemex o którym pisaliśmy już wcześniej na naszym blogu (zapraszamy do lektury) jest to szklany flakon (podobny do dzbanka) z charakterystycznym drewnianym kołnierzem. Za jego pomocą metodą przelewową (bez ciśnienia) jesteśmy w stanie przyrządzić niepowtarzalną kawę. Zajmuje on trochę więcej miejsca niż french press i kawiarka, ale odpłaci się nam za to niepowtarzalnym smakiem i aromatem przygotowanej właśnie w ten sposób kawy. Żeby w  pełni delektować się naszym ulubionym naparem potrzebujemy dodatkowo filtrów papierowych oraz wagi potrzebnej do zachowania odpowiednich proporcji (6 g kawy/100 ml wody). Warto pamiętać, że kawa z Chemexa nawet w przypadku zachowania tych samych proporcji podczas parzenia zaskakiwać nas będzie nieznacznie zmieniającym się smakiem i aromatem.

Areopress

Ostatnim gadżetem, który chcemy polecić jest Areopress z wyglądu przypominający strzykawkę. Urządzenie to jest niewielkich rozmiarów, które sprzyjają zabraniu go ze sobą w podróż. Aeropress nie tylko przypomina strzykawkę, ale dokładnie działa na takiej samej zasadzie. Świeżo zmieloną kawę zalewamy wodą, a następnie wstrzykujemy ją pod ciśnieniem przez papierowy lub metalowy filtr. Dzięki temu urządzeniu możemy przygotować aromatyczne espresso, americano oraz wiele innych rodzajów wyśmienitych kaw.

Jak widać nie wiele nam do szczęścia potrzeba. Wystarczy, abyśmy mieli możliwość przyrządzenia świeżo zmielonej, aromatycznej kawy o każdej porze dnia. Warto zaplanować odrobinę wcześniej w jakie gadżety zaopatrzyć się na długo wyczekiwany urlop tak, aby jeszcze bardziej umilić sobie wyjazd chwilami relaksu i zadumy przy filiżance ulubionej kawy. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl