Kilka słów na temat rynku kawy
92.jpg

Kilka słów na temat rynku kawy

Jedni piją kawę jako napój do śniadania, inni na pobudzenie, jeszcze inni dla smaku, a kolejni traktują picie kawy jak rytuał. Sposobów picia kawy i metod jej przygotowania jest bardzo wiele. Nic w tym dziwnego, gdyż konsumentów tego produktu jest tak sporo, że towar ten jest drugim najbardziej pożądanym na świecie. Dzięki popularności kawy producenci ziaren w niektórych krajach są głównym filarem ich gospodarki, co przyciąga tam zagranicznych inwestorów – przedstawicieli globalnie działających firm.

Spożycie kawy na świecie 

Nie trzeba tłumaczyć dlaczego na świecie wypija się codziennie około 2 miliardów kubków kawy – tego smaku nie da się zastąpić żadnym innym specyfikiem. Ciekawe jest to, że najwięcej kawy produkuje Brazylia, Wietnam i Indonezja, jednak jej spożycie jest najwyższe w Finlandii! W krajach skandynawskich, głównie Norwegii i Szwecji również spożywa się rekordowe ilości filiżanek. W Brazylii, gdzie produkcja jest najwyższa spożywanie kawy mieści się w granicach 6 kilogramów rocznie na osobę, a w Finlandii aż 12, więc o 100% więcej.

Plantacje kawy

Jak nietrudno zauważyć ceny kaw również wahają się tak jak jej średnie spożycie. Jest to uwarunkowane wieloma czynnikami jak warunki atmosferyczne, ceny transportu, popyt i trendy w branży, lub chociażby znana nam obecnie sytuacja, jaką jest globalna pandemia i zamknięcie kawiarni. Jednak nie tylko to wpływa na ceny i dostępność ziaren. Ich pozyskiwanie różni się w zależności od regionu, w którym występuje. Niektóre plantacje położone są na terenach trudno dostępnych, górzystych, inne zaś na uboczach rzek wśród skał. Wielkość plantacji, polityka kraju pochodzenia i sposoby obróbki i zbioru to również bardzo ważne czynniki regulujące cenę ziaren. Na rynku kawowym są gigantyczne palarnie i małe, pojedyncze rodzinne interesy, co stanowiło wielki problem w ubiegłym wieku. Następstwem było założenie organizacji ICO, która wynegocjowała porozumienie obejmujące importerów i eksporterów kawy, aby różnice cen nie były tak drastyczne.


Mimo, że kawa ma bardzo wielu zwolenników na całej planecie, większość nie zdaje sobie sprawy ile dzieje się wokół niej, jak ważny jest jej udział z ekonomicznego punktu widzenia. Warto wiedzieć skąd pochodzi i jaki kraj jest producentem naszych ulubionych ziaren. W końcu każdego dnia sięgamy po ten napój kilka razy, a świadoma konsumpcja jest bardzo ważna w każdym aspekcie naszego życia.

Jeśli chcecie zobaczyć jak wygląda typowa brazylijska plantacja kawy obejrzyjcie ten film koniecznie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl