Odmiany ziaren kawowców arabiki
64.jpg

Kawy Ziarniste Arabika

Arabika to najbardziej ceniony gatunek kawy ze względu na bogactwo aromatów i smaków. Jej produkcja to ponad 70% światowej produkcji kawowych ziaren. Uprawa arabiki jest zdecydowanie trudniejsza i wymagająca niż uprawa robusty, przez co ziarna kawy arabiki są nawet kilka razy droższe. Kawowce Arabiki są wrażliwe, podatne na warunki klimatyczne i choroby, a do ich uprawy potrzeba wiele uwagi i pracy. Największe światowe uprawy znajdują się w Brazylii, Afryce oraz Indiach. Warto wiedzieć, że na całym świecie uprawianych jest blisko 20 odmian arabiki.
Poniżej chcielibyśmy omówić niektóre z jej odmian.

najlepsze kawy ziarniste

Typica

Typica jest najstarszą odmianą kawy i oczywiście pochodzi z rodziny Arabica. Dostarcza nam jedne z najlepszych ziaren na świecie, które urzekają nas swoim wspaniałym profilem smakowym charakteryzującym się delikatną kwasowością i przyjemną słodyczą. Krzew jej kawowca ma stożkowy kształt oraz jeden dominujący pęd. Rośnie na wysokość od 3,5 do 4 m przeważnie na łagodnych zboczach. Typica posiada czerwone owoce o średniej wielkości. Niestety, ale nie jest odporna na działanie szkodników ponieważ posiada niską zawartość kofeiny, która jest naturalnym pestycydem kawowca. Typica jak większość arabik lubi duże wysokości, im wyżej rośnie, tym zwiększa się jej jakość.

najlepsza kawa ziarnista na świecie

Yellow Bourbon

Yellow Bourbon
to odmiana Arabiki, której początków należy szukać w okolicach 1708 roku, w czasie kiedy Francuzi zapoczątkowali uprawę kawy na wyspie Bourbon znajdującej się na Oceanie Indyjskim. Owoce Bourbon uległy niespodziewanej naturalnej mutacji w wyniku której jej owoce zyskały wyjątkowy żółty kolor (stąd nazwa Yellow), który znalazł swoje odbicie również niepowtarzalnym aromacie i smaku. Choć Yellow Bourbon wydaje więcej owoców niż Typica, pozyskane z niej zbiory są mniejsze nawet do 25% w porównaniu do innych Arabik. Ziarna otrzymane z żółtych owoców kawowca, charakteryzują się kwasowością, a ich cytrusowy posmak miesza się ze smakami czekolady, karmelu oraz brzoskwiń.

Yellow Bourbon

Pacamara

Po raz pierwszy wprowadzona do uprawy w 1958 roku na Salwadorze. Arabica Pacamara to połączenie Arabiki Pacas oraz Arabiki Maragogype. Stworzona została, aby przypominać pod względem charakterystyki smakowej Arabikę Typica, ale o znacznie większych ziarnach. Kawa z owoców kawowców Arabica Pacamara charakteryzuje się zbalansowanym profilem smakowym, który znacznie zyskuje na jakości im wyżej położona jest dana uprawa.

Kolejne odmiany arabiki omówimy w następnych artykułach, które ukażą się niebawem na naszym kawowym blogu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl