Pochodzenie kawy w ziarnach
20.jpg

Kawa w ziarnach


Nazwa kawy najprawdopodobniej pochodzi od arabskiego słowa kahwa. Do Europy przeniknęła poprzez tureckie określenie kahve co z kolei przetłumaczone na język włoski daje nazwę caffe. 

Kolejnym możliwym pochodzeniem nazwy kawy może być etiopskie miasto Kaffa. W Etiopii owoce kawowca były wykorzystywane już w pierwszym tysiąc leciu p.n.e. W tym czasie nie uprawiano ich tylko zbierano naturalnie i spożywano je z dodatkiem soli i masła. Najprawdopodobniej kawę odkrył lud Oromo zamieszkujący region Kaffa. Owoce kawowca zostały przywiezione z Etiopii przez arabskich kupców do Jemenu. Podejrzewa się, że to własnie tam opracowano metodę prażenia ziaren i wytwarzania z nich aromatycznego napoju.  

Do Europy kawa została przywieziona przez botanika i podróżnika Leonarda Rauwolfa. Wyruszył on na trzyletnią eskapadę po Bliskim Wschodzi, której celem było odkrycie nowych lekarstw i ziół. To na tej wyprawie odkrył kawę oraz sposób jej wytwarzania. Ogromne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy o kawowym naparze w Europie miał Prospera d’Alpino. Towarzyszył on poselstwu do Egiptu i po powrocie opisał jej działanie lecznicze. To dzięki niemu nazwa caffe pojawiła się w zachodniej Europie.

Do Polski kawa dotarła w siedemnastym wieku od Turków panujących na południu nad Mołdawią. Jej miłośnikiem w tamtym czasie był Jan III Sobieski, który przyrządzał kawę właśnie po turecku. Początkowo w Polsce napój uznawano za niesmaczny lub nawet szkodliwy. Musiało upłynąć ok 100 lat, aby moda na spożycie czarnego naparu zagościła w Gdańsku gdzie powstały pierwsze kawiarnie. Moda ta w szybkim tempie rozpowszechniła się dalej na resztę naszego kraju.

Jak wiadomo obecnie kawa jest jednym z najpopularniejszych napojów na świecie. Pijemy jej ok 400 mld filiżanek rocznie. Warto zatem zadbać o doskonałej jakości kawę. Godne polecenia są  ziarna single origin, które pozyskiwane są z jednego terytorium. Dają one niepowtarzalny i pełen głębi i aromatu smak co gwarantuje wyjątkowe doznania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl