Rodzaje kaw ziarnistych
24.jpg

Rodzaje kaw ziarnistych


W dzisiejszym artykule opiszemy jakie rodzaje kaw ziarnistych możemy najczęściej spotkać na naszym rynku. Kawę oczywiście możemy podzielić na Arabikę i Robustę jednak my skupimy się dziś na podziale gatunku i klasy ziaren. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu artykułu będziecie wstanie dobrać dla siebie odpowiedni rodzaj kawy.

Blendy ( mieszanki )

Mieszanka czyli inaczej blend to mieszanka dwóch lub więcej kaw pochodzących z różnych regionów świata. Najczęściej miesza się Arabikę z Robustą, która wykorzystywana jest głownie pod kątem ekspresów ciśnieniowych i zawiera więcej kofeiny. Bariści na całym świecie tworzą mieszanki po to, aby uzyskać idealne połączenie właściwości wybranych odmian i gatunków kaw uprawianych na różnych kontynentach świata. Kawy typu blend są odpowiednio wyważone, idealnie zbalansowane i często pozwalają nam na odkrycie czegoś niepowtarzalnego. Filiżanka tak przygotowanej kawy zawsze zawiera pełne bogactwo smaków i aromatów.

Kawa ziarnista Guatemala SHB Magnificent Coffee

Single Origin ( kawa jednorodna )

Na rynku kawy wysoko cenione są kawy singiel origin (jednorodne), których ziarna pochodzą z określonego regionu uprawy, niekiedy zdarza się nawet, że z konkretnej plantacji. Każdy region kawowy charakteryzuje się swoim wyjątkowym i niepowtarzalnym Terroir. Kawy afrykańskie cechują się głównie nutami kwiatowymi, owocowymi oraz korzennymiZiarna z Azji za to charakteryzują się nutami gorzkiej czekolady, owoców tropikalnych oraz orzechów. Kawy z Ameryki środkowej obfitują w nuty karmelu, czekolady oraz orzechów włoskich.
Kawy single origin są to kawy ekologiczne, które przechodzą szczegółową selekcje, a ich smak to bogactwo doznań dla naszego podniebienia. Kawy Speciality

Kawy, które zostały ocenione niejednokrotnie przez sędziów z całego świata. Otrzymują one tytuł Speciality po bardzo szczegółowym przebadaniu i otrzymaniu klasyfikacji między 80, a 100 możliwych punktów. W ocenie tej brane są pod uwagę zarówno wypalone ziarna jak również co bardzo ważne zielone ziarna kawy. Ziarna te charakteryzują się pełnym bukietem smaków, oraz unikalnym aromatem i posiadają maksymalnie mało defektów.  

Zachęcamy do wypróbowania różnych rodzajów kaw po to, aby znaleźć odpowiednią mieszankę dla swojego podniebienia. Ważne w świecie kawosza jest ciągłe eksperymentowanie przez co jesteśmy w stanie odkryć zawsze coś wyjątkowego. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl