Wszystko o kawie rozpuszczalnej
36.jpg

Kawa rozpuszczalna

Niektórzy jej nienawidzą, inni ją kochają. Jest wygodna, szybka i łatwa do przyrządzenia. Obecnie jest najczęściej królującą kawą w polskich domach. 

Tak! To kawa rozpuszczalna. Wydawałoby się, że ma same zalety, ale czy na pewno? 

Historia powstania kawy rozpuszczalnej

Historia kawy "błyskawicznej" sięga XIX wieku, a za jej wymyśleniem i opatentowaniem kryją się trzy osoby. Są to David Strang z Nowej Zelandii, Japończyk Satori Kato oraz Brytyjczyk George Washington. Największą popularność kawa rozpuszczalna zdobyła jednak za pośrednictwem Brazylii. To właśnie Brazylijczycy wpadli na pomysł bardziej zaawansowanej metody obróbki i przechowywania zalegającego ziarna. W ten sposób powstała znana na całym świecie marka Nescafe. Kawa Nescafe była masowo wykorzystywana podczas II wojny światowej przez Amerykanów co pozwoliło tej marce zdobyć większość rynku kawowego w tamtym okresie. 

kawa rozpuszczala

Jak powstaje kawa rozpuszczalna 

W pierwszym etapie ziarna są opalone w temperaturze około 200 - 240 stopni Celsiusza. Kolejnym krokiem jest mielenie na drobno ziaren kawy i poddanie jej działaniu wody, która posiada temperaturę wahającą się w okolicach 60 do 180 stopni Celsjusza. W tym momencie wyprodukowany zostaje ekstrakt kawowy, który posiada dużą ilość wody. W kolejnym etapie ważne jest, aby pozbyć się jej nadmiaru zachowując przy tym jak najwięcej walorów smakowych dlatego też obecnie kawę rozpuszczalną produkuje się głównie za pomocą metody liofilizacji. Polega ona na osuszeniu wody poprzez wymrożenie. Ekstrakt kawowy podlega czyszczeniu, filtrowaniu i suszeniu przez wymrażanie w temperaturze - 40 stopni Celsjusza. Tak właśnie powstają charakterystyczne granulki, które wszyscy dzisiaj dobrze znają. Kawa rozpuszczalna, która powstała w ten własnie sposób jest powszechnie uznawana za najlepszą z kaw instant na rynku. 

kawa w ziarnach

Kawa rozpuszczalna, a zdrowie 

W tym miejscu musimy omówić "czarną" stronę kawy rozpuszczalnej. Niestety, ale kawa instant nie wpływa zbyt dobrze na nasz organizm. Do produkcji tego typu kawy używa się głównie ziaren Robusty niewiadomego pochodzenia. Ziarno to jest niskiej jakości, często
uszkodzone, nienadające się do sprzedaży w postaci ziaren. Kawa rozpuszczalna zawiera mniej kofeiny od kawy ziarnistej, obniża przyswajalność żelaza w naszym organizmie oraz zawiera dużo więcej akrylamidu od kawy w ziarnach. 

Największą zdrowotną pułapką są napoje kawowe "3w1" w których ilość dodatków przekracza kilkukrotnie zawartość kawy. Jakby tego było mało w swoim składzie posiadają dużo składników typu E, a są to najczęściej: E 340 ii, E 451 i, E 452 i, E 331 iii, E 471, E 472 e, E 551, E 339.

Podsumowanie

Kawa rozpuszczalna posiada jednak niewątpliwie kilka zalet. Można ją przygotować szybko, jest w miarę tania i łatwo dostępna. Niestety, ale proces przygotowania jak i jakość jej ziaren nie obija się dobrze na naszym zdrowiu. Jeśli musicie skorzystać z takiego rodzaju kawy to warto zwrócić uwagę na to czy kawa ta została przygotowana metodą liofilizacji. 

Prosimy Was unikajcie jak "ognia" wszystkich kaw saszetkowych, ponieważ to one sieją największe spustoszenie w naszych organizmach. 

My ze swojej strony gorąco zachęcamy Was do spożywania dobrej jakości kaw ziarnistych. Są metody parzenia, które też nie zabiorą Wam dużo czasu np. French Press czy kawiarka.

Te metody parzenia na pewno lepiej wpłyną na Wasze zdrowie, a ich smak i niepowtarzalny aromat wynagrodzi Wam nieco dłuższy czy bardziej wymagający proces parzenia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl