Dlaczego kawa jest kwaśna?
Dlaczego kawa jest kwaśna?

Charakteryzując smak kawy jednym słowem, można powiedzieć, że jest on cierpki. Ten specyficzny smak jest pożądany i świadczy o wysokiej jakości ziaren, a także o sposobie parzenia. To dzięki niemu odczuwasz przyjemność z picia kawy. Czym różni się kwasowość od kwaśności? Dlaczego kawa jest kwaśna i jak sobie z tym radzić? Sprawdź w naszym artykule!

Spis treści:

  1. Kwaśność, a kwasowość
  2. Proces ekstrakcji
  3. Mielenie kawy – wielkość drobin ma znaczenie
  4. Kiepskiej jakości ziarna kawy
  5. Temperatura wody jest istotna

Kwaśność, a kwasowość

Kwasowość to jeden z najbardziej cenionych atrybutów wyśmienitej kawy. Dodaje kawie blasku i struktury. Działa jak gaz w oranżadzie. Bez niej kawa traci polot, a smakuje płasko i nudno. Dzięki kwasowości każda filiżanka kawy jest ekscytującym przeżyciem. Kwasowość w kawie jest rzeczą absolutnie niezbędną. Kawy z całego świata zawierają różne poziomy kwasów, które wpływają na ogólny profil smakowy. Ziarna kawy brazylijskiej są znane z mniejszej kwasowości. Mają łagodniejszy smak z nutami orzechowymi i słodkimi. Bardziej cierpkie są kawy z nutami owocowymi. Znajdziesz takie w Afryce Wschodniej. Kwasowość wpływa pozytywnie na smak, ale wyczuwalny kwaśny smak świadczy o czymś zupełnie innym. Oznacza to, że kawa została przepalona, ziarna są niskiej jakości lub została zaparzona w sposób nieprawidłowy.

Proces ekstrakcji

Kiedy przygotowujesz kawę to kwasy, cukry, oleje i inne aromaty z ziaren rozpuszczają się, łączą z wodą, tworząc ostateczny napar. To ekstrakcja zwana również parzeniem kawy. Pierwsze wydobywają się kwasy. Kiedy zaczynasz proces parzenia, to Twoja kawa jest bardzo kwaśna. A jeśli wszystkie te naturalne kwasy nie zostaną zrównoważone przez cukry, oleje i inne smaki, będą miały negatywny wpływ na cały napój. Aby poprawić smak kawy, w wielu wypadkach wystarczy wydłużyć proces parzenia.

Mielenie kawy – wielkość drobin ma znaczenie

Jeśli kupujesz ziarna kawy i samodzielnie mielisz to pierwszą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby naprawić kwaśną kawę, jest drobniejsze mielenie. Im drobniejsze są twoje ziarna, tym większa powierzchnia będzie musiała oddziaływać z gorącą wodą i tym więcej uzyskasz ekstrakcji. Przy tym samym sposobie parzenia, ziarna kawy, które są zmielone drobniej, uwolnią więcej pożądanych substancji smakowych.

Kiepskiej jakości ziarna kawy

Z czasem ziarna kawy powoli się psują, a efektem tego są m.in. odparowanie olejków aromatycznych, czy rozkład cukrów. To z kolei wpływa na to, iż kwasy zawarte w kawie są coraz bardziej kwaśne i mocniejsze. Już po około 3 tygodniach od palenia, ziarna kawy zaczną smakować mniej zbalansowanie. Kilka tygodni później zaczną być dość kwaśne. Znaczenie mają metody przechowywania, które mogą znacznie wydłużyć żywotność ziaren kawy.

Temperatura wody jest istotna

Oprócz czasu parzenia kawy bardzo ważna jest również temperatura wody używanej do parzenia. Aby kawa ziarnista podzieliła się z Tobą tym, co najlepsze optymalna temperatura wody zawiera się w przedziale 88 – 94 stopnie Celsjusza. Nawet najlepszej jakości ziarna zaparzone w zbyt niskiej lub zbyt wysokiej temperaturze nie wydzielą wszystkich walorów smakowych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Zapisz się na nasz newsletter

Sklep internetowy Shoper.pl